Strona główna Uroda Wypadanie włosów w trakcie i po ciąży – przyczyny i przeciwdziałanie

Wypadanie włosów w trakcie i po ciąży – przyczyny i przeciwdziałanie

by admin120491203
kobieta w ciąży

Ciąża i poród, a później okres karmienia piersią, to czas prawdziwej rewolucji hormonalnej w organizmie kobiety. Już od pierwszych miesięcy, ciało zostaje poddane wielkim zmianom, a kobietom często mogą towarzyszyć dolegliwości, które znacząco obniżają ich samopoczucie. Jednym z powszechnych objawów, zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie, jest wyraźne osłabienie kondycji włosów i nadmierne ich wypadanie. Na szczęście, istnieje wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym możliwe stanie się przywrócenie ich dawnego blasku i objętości.

Ciąża – czas wielkich zmian w organizmie kobiety

Ciąża to stan, w czasie którego dochodzi do rozwoju nowego życia wewnątrz macicy matki. Ten niezwykły okres rozpoczyna się od momentu zapłodnienia (czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem), a kończy przyjściem na świat dziecka. Jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem, ciąża trwa 9 pełnych miesięcy i umownie podzielona jest na 3 trymestry, w każdym z których dochodzi do niezwykłych zmian zarówno w nienarodzonym jeszcze dziecku, jak i w ciele kobiety.

wypadanie włosów w ciąży

W anatomicznej budowie kobiety dochodzi między innymi do:

  • Rozszerzenia górnych dróg oddechowych;
  • Uniesienia przepony;
  • Zwiększenia się obwodu klatki piersiowej aż o 5-7 centymetrów;
  • Powiększenia macicy;
  • Uniesienia serca, obrócenia go wzdłuż własnej osi i zwiększenia jego objętości o blisko 12% w stosunku do wartości pierwotnej;
  • Zwiększenia się objętości nerek;
  • Uniesienia się ku górze żołądka i jelit; oraz
  • Zwiększenia unaczynienia dróg rodnych, nerek, jak i skóry.

Ponadto, czas ciąży związany jest z wyraźnymi zmianami hormonalnymi. Z każdym kolejnym tygodniem, zwiększeniu ulega stężenie progesteronu, estriolu, estronu i estradiolu.

kobieta w blond włosach z szalikiem

Wypadanie włosów u kobiet – więcej niż problem estetyczny

Nie jest tajemnicą, iż dla większości kobiet, wygląd posiada ogromne znaczenie i znacząco wpływa na ich samopoczucie. Dlatego też, niektóre dolegliwości związane z ciążą, jak również problem nadmiernej utraty włosów, mogą bezpośrednio przyczyniać się do obniżenia nastroju przyszłej mamy. W takim przypadku niezwykle ważne jest podjęcie szybkich działań, które mają na celu podniesienie samooceny kobiety, a w efekcie poprawę jej nastroju. W tym przypadku równie ważne, co zastosowanie odpowiednich metod terapeutycznych, dzięki którym możliwe stanie się zmniejszenie problemu wypadania włosów, okazuje się wsparcie ze strony partnera i najbliższych. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ niektóre kobiety, nie odważają się powiedzieć wprost, że taka pomoc jest im właśnie potrzebna.

Wypadanie włosów w ciąży – przyczyny

Chociaż dla większości kobiet, ciąża to stan błogosławiony, w czasie którym może dochodzić nawet do zwiększenia objętości i poprawy kondycji włosów. Dla części przyszłych mam, sytuacja może mieć się zupełnie odwrotnie. Mimo, iż nadmierną utratę włosów w czasie ciąży możemy przypisywać ogromnym zmianom hormonalnym, jakie mają miejsce w tym okresie, w istocie okazuje się, że za powstawanie niniejszego problemu odpowiedzialny może być szereg innych czynników. Faktem jest, iż istotne przerzedzenie włosów, występuje częściej u kobiet, które zmagają się z wyjątkowo nasilonymi i długotrwałymi mdłościami, co bezpośrednio doprowadza do utraty dużych ilości cennych składników mineralnych. Ponadto, za wywołanie nadmiernej utraty włosów w okresie ciąży odpowiedzialny może być problem anemii lub towarzyszących zaburzeń czynności tarczycy. Nie bez znaczenia jest również stres oraz nadmierne napięcie, które towarzyszy przyszłej mamie.

kobieta z dzieckiem na rękach

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

W większości przypadków, w czasie ciąży dochodzi do zmiany cyklu życia włosa. Podwyższony poziom estrogenów wpływa na zmniejszenie wypadania włosów, a ponadto zwiększenie ich objętości. Niemniej jednak, kilka tygodni po porodzie poziom hormonu zaczyna gwałtownie spadać, co bezpośrednio wiąże się z nadmierną i szybką utratą dużej ilości włosów (nawet do 20-30%).

Dieta ma znaczenie – jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy?

Ciąża to czas, który wymaga wyjątkowego przestrzegania zasad zrównoważonej diety. Organizm przyszłej mamy zwiększa zapotrzebowanie na podstawowe składniki, takie jak:

  • Energia (II trymestr + 360 Kcal/d; III trymestr + 475 Kcal/d);
  • Białko;
  • Witaminy; i
  • Składniki mineralne.

Warto wiedzieć, iż w czasie ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na zwiększenie podaży witaminy A, E, C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6 i B12, folianów, magnezu, żelaza, cynku, jodu i selenu.

Witaminy na włosy – gdzie ich szukać?

Na zdrowy i piękny wygląd naszych włosów wpływają przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina A, E, H, D i C. Jeśli pragniemy dostarczyć ich odpowiednią ilość powinniśmy przestrzegać zasad zrównoważonego odżywiania, którego podstawę tworzy spożywanie świeżych warzyw i owoców, będących doskonałym źródłem powyższych witamin.

dziewczyna z cotton ball

Naturalne i domowe sposoby na wypadanie włosów

Preparaty na wzmocnienie włosów zawierają zazwyczaj szereg naturalnych składników, które doskonale wpływają na poprawę kondycji oraz na wzmocnienie włosa.

CO NA WYPADANIE WŁOSÓW?
Lp.Nazwa składnika naturalnegoDziałanie
1Pokrzywa zwyczajnaWzmacnia i pobudza włosy do wzrostu
2Nagietek lekarskiŁagodzi podrażnienia i stany zapalne w obrębie skóry głowy
3Ruszczyk kolczastyPobudza mikrokrążenie krwi w skórze głowy, a tym samym dotlenia komórki odpowiedzialne za wzrost nowych włosów
4Bambus zwyczajnyStanowi bogate źródło krzemu i aminokwasów, które nie tylko odżywiają komórki włosów, ale również zapobiegają ich obumieraniu
5Hyzop zwyczajnyOdpowiedzialny za poprawę krążenia krwi w obrębie skóry głowy oraz łagodzenie stanów zapalnych
6Wiązówka błotnaZmniejsza problem wypadania włosów i ogranicza produkcję sebum, spowalniając tym samym proces ich przetłuszczania się
7Bocznia pikowataOdpowiedzialna jest za hamowanie działania hormonów wpływających na powstawanie problemu łysienia androgenowego
8WinoroślOdżywia cebulki włosów oraz reguluje proces wydzielania sebum

Jak wzmocnić włosy po ciąży?

Nad problemem nadmiernej utraty włosów warto pomyśleć jeszcze przed planowaniem ciąży. Prawidłowo przygotowana skóra jest w stanie pozwolić na przyspieszony odrost włosów. W tym przypadku należy stosować odpowiednią, bogatą w witaminy dietę oraz szampony zawierające w sobie zestaw naturalnych składników, dzięki którym możliwa stanie się skuteczna pielęgnacja skóry głowy. Ponadto, w walce z problemem wypadających włosów po ciąży pomóc nam mogą zabiegi medycyny estetycznej oraz niektóre tabletki i suplementy diety.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą okazać się pomocne w walce z problemem nadmiernie wypadających włosów?

ZABIEGI TRICHOLOGICZNE
lp.nazwa zabiegudziałanie
1MezoterapiaPobudza uśpione mieszki włosowe do produkcji nowych włosów. Niniejszy zabieg polega na wprowadzaniu pod skórę głowy pacjenta preparatów witaminowych lub osocza bogato-płytkowego przy pomocy iniekcji.
2LaseroterapiaPobudzenie i dotlenienie mieszków włosowych, skutkujące stymulacją wzrostu włosów. Naświetlanie laserem jest bezbolesne i w większości przypadków całkowicie bezpieczne dla pacjenta.
3KarboksyterapiaRozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi, a tym samym dostarcza do mieszków włosowych większą ilość składników odżywczych. Niniejszy zabieg polega na wstrzykiwaniu pod skórę dwutlenku węgla.
4Terapia z użyciem lamp typu LEDPobudza mikrokrążenie w skórze głowy oraz wpływa na jej regenerację. Niniejszy zabieg polega na naświetlaniu czerwonym światłem skóry głowy pacjenta przez określoną ilość czasu.

Tabletki na wypadanie włosów

Obecnie zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć leki oraz suplementy diety, które mają na celu zatrzymanie procesu nadmiernego wypadania włosów oraz ich wyraźne wzmocnienie. W przypadku ciąży oraz w okresie karmienia piersią, należy jednak wykazać się szczególną ostrożnością podczas doboru środków farmaceutycznych i kupować tylko te, które nie tylko poprawią kondycję naszych włosów, ale również będą bezpieczne dla nas i naszego dziecka.

Gdzie szukać pomocy, jeśli nadmierne wypadnie włosów nie ustępuje mimo stosowania sprawdzonych metod?

Jeśli problem nadmiernej utraty włosów po ciąży nie będzie ustępował przez dłuższy czas i pomimo zastosowanych metod leczenia, warto skorzystać z pomocy specjalistycznej. Być może nasze problemy wywołane zostały innymi czynnikami, które wymagają dalszej diagnostyki. W tym celu warto umówić się na wizytę w gabinecie trychologa lub dermatologa. Wskazane jest również zasięgnięcie opinii endokrynologicznej. Dzięki temu, w krótkim czasie będziemy w stanie nie tylko ustalić przyczynę naszej dolegliwości, ale również otrzymać właściwe leczenie, dzięki któremu odzyskamy dawny wygląd naszych włosów.

grafika kobieta u fryzjera

Inne przyczyny wypadania włosów

Nadmierna utrata i przerzedzenie włosów może być wywołane szeregiem innych czynników, niezwiązanych z ciążą, wśród których możemy wyróżnić:

  • Zaburzenia czynności tarczycy;
  • Stosowanie niektórych środków farmaceutycznych (w tym hormonalnych, zawierających izotretynoninę lub chemioterapeutyków);
  • Stosowanie niewłaściwej diety;
  • Zbyt częste farbowanie włosów lub poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury;
  • Nieodpowiednia pielęgnacja włosów; oraz
  • Nadmierny udział stresu.

Dodatkowo, za nadmierne wypadanie włosów odpowiedzialne może być łysienie androgenowe i plackowate.

Łysienie androgenowe – jest najczęściej występującym rodzajem łysienia, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niniejszy rodzaj zaburzenia posiada podłoże hormonalne, związane z niekorzystnym wpływem testosteronu na mieszki włosowe.

Łysienie plackowate – zaliczane jest do grupy zaburzeń autoimmunologicznych. Mechanizm niniejszej choroby polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał atakujących mieszki włosowe. Chociaż jej przyczyny nie zostały jeszcze do końca poznane, możemy dostrzec związek między łysieniem plackowatym, a występowaniem choroby Hashimoto.

Jak zapobiegać nadmiernej utracie włosów?

Chociaż w niektórych przypadkach nadmierne wypadanie włosów nie jest zależne od naszego postępowania, często zdarza się, iż odpowiednia pielęgnacja i zdrowy styl życia są w stanie w znaczący sposób wpłynąć na gęstość naszej czupryny.

PROFILAKTYKA DLA ZDROWIA WŁOSÓW
lp.ZachowanieSposób działania
1Regularna kontrola stanu zdrowia i wykonywanie badań profilaktycznychDzięki wykryciu chorób na wczesnym etapie ich powstawania, możliwe staje się zastosowanie skutecznego leczenia. Szczególną uwagę do badań w kierunku chorób tarczycy powinny przywiązywać kobiety, które ukończyły 50 rok życia.
2Wzmocnienie odpornościCzęste infekcje również mogą doprowadzić do nadmiernej utraty włosów, dlatego też tak ważne jest odpowiednie dbanie o układ odpornościowy, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.
3Zrównoważona dieta oparta o zasady zdrowego odżywianiaDla zdrowia włosów szczególnie cenne są witaminy z grupy B oraz witamina A, C, H i E, jak również składniki mineralne, w tym: żelazo, miedź i cynk.
4Umiejętność walki ze stresemZarówno sport, jak i niektóre formy medytacji stanowią skuteczny element w walce ze stresem.
5Rzucenie paleniaDym tytoniowy wpływa na obkurczenie naczyń krwionośnych, wpływając tym samym na niedostateczny transport składników odżywczych do mieszków włosowych.
6Masaż głowyNiezależnie, czy przy pomocy opuszek palców, czy też specjalnego masażera, odpowiednio wykonany masaż skóry głowy może wpłynąć na poprawę ukrwienia skóry i dotlenienie cebulek włosów, wpływając tym samym na stymulację wzrostu włosów.
7Unikanie lub ograniczanie agresywnych zabiegów fryzjerskichCzęste farbowanie (a zwłaszcza rozjaśnianie) włosów, poddawanie ich trwałej ondulacji oraz suszenie przy pomocy gorącego powietrza, wpływa na znaczące osłabienie kondycji włosów.
8Skuteczne leczenie dolegliwości skóry głowyŁupież, łojotok i atopowe zapalenie skóry to zaburzenia, które częste potęgują problem nadmiernej utraty włosów. W takim przypadku, niezbędna okazuje się pomoc specjalistyczna w gabinecie dermatologa.

Bibliografia:

  1. Banaszak-Żak B, Dobrzyń D. Edukacja zdrowotna kobiet w ciąży w zakresie stylu życia i karmienia piersią. W: Pielęgniarstwo a edukacja zdrowotna. Red. Marć M, Nagórska M, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2010;
  2. Bień A.: Opieka nad kobietą ciężarną. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009;
  3. Bręborowicz G.H.: Położnictwo i ginekologia. Tom 1-2. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2017;
  4. Ćwiek D. (red.): Szkoła rodzenia. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2010;
  5. Gawęcki J, Grzymisławski M. Żywienie człowieka zdrowego i chorego. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2010;
  6. Górska W. Dieta przyszłej mamy. Najważniejsze jest dziecko. 2010;1(19):29;
  7. Iwanowicz-Palus G., Makara-Studzińska M.: Psychologia w położnictwie i ginekologii. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2009;
  8. Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A.: Karmienie piersią w teorii i praktyce. Wyd. Med. Praktyczna, Kraków 2012;
  9. Matilainen VA, Keinanen-Kiukaanniemi SM. Hormone-induced aberration in electromagnetic adhesion signaling as a development factor of androgenetic alopecia. Med Hypotheses 2002; 58: 261-3;
  10. Rogulska A.: Jedz dla dwojga, nie za dwoje. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2016;
  11. Zalewska-Biełło M. Bądź aktywna w ciąży. www.babyboom.pl.

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Poznaj szczegóły

error: